פסיכולוג או פסיכיאטר

מה ההבדל בין פסיכיאטר ופסיכולוג

מה ההבדל בין פסיכיאטר ופסיכולוג?

כשזה מגיע לאבחון והטיפול בהפרעות נפשיות, יש שני סוגים שונים של אנשי מקצוע שעשוי להיות מעורב – הם פסיכיאטר ופסיכולוג. זה יוצר לעתים קרובות קצת בלבול לגבי מה ההבדל בין השניים ואל מי צריך לפנות כאשר אנחנו מעוניינים בטיפול.

למסתכל מהצד ייראה שהמקצועות הללו דומים ואולי אפילו לא ניתן להבחין בהבדלים ביניהם. לא פעם אנחנו שומעים הייתי אצל פסיכולוג והוא רשם לי תרופות או לחילופין פונים אל חברת הביטווח ואומרים למבטח שהיינו בטיפול אצל פסיכלוג כאשר למעשה הטיפול היה אצל פסיכיאטר. הדרך הקלה ביותר להגיע להבנה של ההבדל בין השניים היא כנראה להסתכל ולהשוות את הדרישות החינוכיות של שני אנשי מקצוע אלו.

פסיכולוג או פסיכיאטר

אם אתה רוצה להיות פסיכיאטר תצטרך לפנות לנתיב הלימודים של הרופאים- בית הספר לרפואה. כיום יש בישראל 5 בתי ספר לרפואה ומספר מסלולי לימוד שונים החל מלימודים החל משנה ראשונה ועד למסלולים שמיועדים לבעלי תואר ראשון. לאחר סיום הלימודים תצטרך לפנות לעבור תקופת התמחות בפסיכיאטריה ורק לאחר עמידה במבחנים ובדרישות האחרות תוכל להיות פסיכיאטר מומחה.

מצד השני, אם אתה מחפש להיות פסיכולוג אז עליך ללכת בדרך אחרת. בגדול תצטרך ללמות לתאר ראשון בפסיכולוגיה ולאחר מכן ללמוד לתאר שני בפסיכולוגיה. במהלך לימודיך תצטרך לעבור התמחות והתנסות בשלבים השונים של הלימודים. עליך לזכור שאם ברצונת ללמוד פסיכולוגיה על מנת לטפל באנשים תצטרך, בדרך כלל לפנות למשלול  הלימודים של פסיכולוגיה קלינית.

אז ההבדל הפשוט בין השניים הוא שפסיכיאטר הוא רופא מוסמך, ואילו פסיכולוג הוא לא. משמעות דבר היא כי פסיכיאטר יכול לרשום תרופות, ואילו פסיכולוג חייב להתייחס לחולים שלהם לפסיכיאטר אם הם מעריכים שהתרופות נדרשת. פסיכולוג יהיה ממוקד יותר בטיפול בחולים שלהם באמצעות טכניקות כגון פסיכותרפיה וייעוץ. הם יהיו לעזר לאנשים עם מגוון רחב של הפרעות נפשיות אם הם עובדים כפסיכולוגית קלינית.ייעוץ פסיכולוג יתמקד יותר בתחומים כמו ייעוץ זוגי או ייעוץ.

העיסוק של כל אחד מהתחומים הללו מגוון ויכול לכלול מחקר, טיפול והערכה לצורכי משפט. ככלל, ערך שעה של פסיכיאטר עולה יותר מאשר של פסיכולוג אולם אנחנו יודעים שהמחירים הינם מחירי שוק חופשי וכל אחד יכול לדרוש את שכרו כפי שהוא מבין אותו.

שתי אפשרויות הקריירה דורשות מחקר ומחויבות הרבה, כך שאם אתה חושב על להיות אחד או אחר אז אתה צריך להיות מוכן להתמיד במשך כ 10 שנים של הדרכה ולימודים ועיסוק במחקר.

Category: הגדרות

תגיות: ,

- ינואר 21, 2015