חוות דעת פסיכיאטרית- לשם מה צריך אותה ?

כשהינו ילדים קטנים בגן נראה שהכל היה מאוד פשוט וקל. היינו מגיעים להסכמה על ידי בכי, על ידי מכות או לאחר התערבות הגננת. כשאנחנו בוגרים הכללים נשארים דומים- אנחנו לא תמיד מסכימים על דברים ולא תמיד מקבלים את מה שאנחנו חושביםן שמגיע לנו. אם ככה כיצד נוכל לקבל את מה שאנחנו סבורים שמגיע לנו כאשר האחרים, שסביבנו חושבים שאולי מגיע לנו פחות או אפילו לא מגיע לנו בכלל. מי יהיה הגורם שיפשר או שיגשר ביננו?

חוות דעת פסיכיאטרית היא הכלי שאיתו אנחנו מסבירים מה המצב הנפשי שלנו ומה ההשלכות של המצב הנפשי והקוגניטיבי על היכולות השונות שלנו. חוות דעת זו היא מסמך משפטי רפואי שעורך פסיכיאטר מומחה. המטרה של המסמך הזה היא להציג את המצב הנפשי, הקשר לאירועים מסויימים (כשמדובר בתביעה בנושא נזיקין) או להציג את היכולות שלנו כאשר המדובר בידונים בנושאים אחרים כגון היכולת לערוך צוואה, למינוי אפוטרופוס או כאשר עוסקים בהערכת האחריות הפלילית.

הפסיכיאטר עורך את החוות דעת לאחר בדיקה מעמיקה ויסודית תוך שלילת גורמים אחרים שיכולים לגרום להטות את המסקנה. כלומר, הפסיכיאטר צריך, במידת הצורך, לשלול קיומם של מצבים או מחלות אחרות שיוכלות לגרום לבן אדם להתנהג או להרגיש בצורה שאופיינית להפרעות נפשיות. לשם כך הוא יעשה שימוש בניסיון האישי שלו, במידע רפואי עדכני, ובבדיקות עזר כמו CT מוח, EEG, בדיקות דם ושתן.

לעתים קרובת יש צורך בחוות דעת כזו בדיונים בבית משפט. לעתים קרובות מוגשות 2 חוות דעות או יותר ולעתים קרובות הן מאוד שונות זו מזו בהבנה של המצב וההשלכות שיש למצב על התיפקוד. במקירם כגון אלו יכול השופט לקבוע שהוא יאמין לצד אחד או יקבע שיש למנות פסיכיאטר אחר שימונה מטעם בית המפשט ונאמנותו תהיה אך ורק לבית המשפט ולאמת שהוא מייצג.

ישנה נטייה למתדיינים לנסות ולהביא חוות דעת שתקבע שיעורי נכות גבוהים מאוד במטרה שלאחר מכן תהיה התדיינות, משא ומתן וכך זכיויותיהם לא תקופחנה. ישנו יתרון בגיהש כגון זו אולם לעתים קרובות יוצא שכרו של המתדיין בהפסדו שכן אם הפערים גדולים מדי ובית המשט יחליט על מינוי של מומחה חיצוני הדבר יגרום לסחבת,ימשוך את הדיון בעניינו לחודשים ארוכים יותר וההוצאות הכספיות של המתדיין יהיו גדולות יותר.

כיצד לבחור פסיכיאטר שיערוך חוות דעת?

אנשים בוחרים פסיכיאטר לעריכת חוות דעת מסיבות ושיקולים שונים. בין השאר בשל היכרות עם העורך דין (חשוב מאוד), השם שיש לפסיכיאטר והיוקרה שהוא מקרין והניסיון שלו. אלו שיקולים חשובים בבחירת המומחה הרפואי ואין לזלזל בהם. חשוב שתרגיש בטוח עם המומחה שלאיו אתה פונה ושתבטח בו שלא יהיו לו ניגודי עניינים , דבר שעלול לפגוע בך.

כמה עולה חוות דעת?

חוותד עת פסיכיאטרית כמו כל עבודה אחרת היא עניין שנתון לכוחות שוק ולערך שהקונה מייחס לחות הדעת. הסכומים שמשלמים יכולים לנוע בין מאוד שקלים ואף לאלפים רבים בתלות להליך המשפטי ולמורכבות ולבדיקות שיש לערוך. הליכים של מסוגלות הורית למשל מסובכים וארוכים יותר ומערבים אנשי מקצוע רבים ומפגשים רבים ומשום כך יכולים לעלות עשורת אלפי שקלים. במקרים אחרים, תעודה רפואית שאמורה לקבוע האם אדם זקוק למינוי אפוטרופוס תהיה זולה יותר בשל כך שהיא דורשת פחות זמן ובדיקות משלימות מצד הבודק.

Category: חוות דעת פסיכיאטרית

תגיות: , ,

- ינואר 22, 2015